A pnclgpkocsi megfelelt az akkori hasonl, pnclos feldert jrmvek vilgsznvonalnak, br hattvolsgban elmaradt azoktl. A Weiss Manfrd vllalat 1938-ban kezdte el az els knny pnclzattal elltott, AC2-esek gyrtst, amelyek 1939-ben kerltek tesztelsre s alapjul szolgltak a 39M Csabnak elnevezett, sorozatgyrtsra kerl pnclgpkocsinak. A Csaba befejez munklataiban Straussler Mikls nem vett rszt de tbb vltozatban vgl 135 Csaba feldert jrm kszlt, amelybl 30 volt 40M parancsnoki vltozat.
A sorozatunk 5. epizdjban a Csaba pnclgpkocsival ismertetnk meg benneteket. A pnclgpkocsi megfelelt az akkori hasonl, pnclos feldert jrmvek vilgsznvonalnak, br hattvolsgban elmaradt azoktl. A Weiss Manfrd vllalat 1938-ban kezdte el az els knny pnclzattal elltott, AC2-esek gyrtst, amelyek 1939-ben kerltek tesztelsre s alapjul szolgltak a 39M Csabnak elnevezett, sorozatgyrtsra kerl pnclgpkocsinak. A Csaba befejez munklataiban Straussler Mikls nem vett rszt de tbb vltozatban vgl 135 Csaba feldert jrm kszlt, amelybl 30 volt 40M parancsnoki vltozat.
Az elzmnyek (AC-I s AC-II)
A 39M Csaba trtnete megint Straussler Miklssal kezddik. 1932-ben Magyarorszgra rkezik s megllapodst kt a csepeli WM gyrral ksrleti gpjrmvek prototpusainak a legyrtsra. A tnyleges munka 1933-ban el is kezddik aminek az egyik eredmnye az AC I. (Armorued Car) volt. Az AC I. els ksrleti pldnya 1934-ben elkszlt. Az alvzzal vgzett sikeres prbk utn farostlemezbl felptmnyt ksztettek a gyrban. Ezt a pldnyt a sajt lbn vittk el Angliba. Az AC I.-et vitz lovag Czaykowsky Emnuel szzados s Korbuly Jnos mrnk felvltva vezette ksr kocsi nlkl. A nem kis teljestmny s kockzat t 4 napig tartott. Angliban a terepksrletek eredmnyei szksgess tettk a tovbbfejlesztst. Az AC I.-gyel vgzett ksrletek felkeltettk a brit hadgyminisztrium rdekldst is ezrt egy kisebb sorozat gyrtst helyeztk kiltsba. A tapasztalatok kirtkelse utn elvgeztk a szksges mdostsokat s a tovbbfejlesztett vltozatot AC II.-nek neveztk el.
Az AC II.-bl kt darab kszlt a csepeli WM gyrban 1935-ben. Az egyik AC II. ideiglenes felptmnnyel mg abban az vben tavasszal szintn a sajt lbn ment Angliba. Az t Svjcon t vezetett de meglltak egy katonai akadminl is ahol meglehetett tekinteni a pnclgpkocsit. Most volt ksr kocsi is amit a WM gyr biztostott. Miutn megtrtnt a leszllts szinte azonnal leteszteltk de nem Angliban hanem Irakban. A tesztek kitn eredmnnyel zrultak s mg a sivatagi viszontagsgokat is jl viselte a pnclkocsi. Ezen fellelkeslve a brit hadgyminisztrium a lgier parancsnoksgval karltve megrendeltek belle 50 darabot.
Az alvzakat a csepeli WM gyr ksztette felptmnyt s a motort tovbb a fegyverzetet Angliban az Alvis gyrban kapta meg. A mozgatst egy 120 Le-s 4 tem 8 hengeres benzin motor biztostotta. A fegyverzetet 2 darab Vickers gppuska alkotta. Az egyik a toronyban kapott helyet mg a msik a vezet mellett volt beptve. A sebessgvltja 5 fokozat volt s kzi kapcsols. Ltezett egy AC III.-as vltozat is ebbl Portuglia kapott 3 darabot a holland kelet-indiai hadsereghez pedig 12 darab kerlt. rdekes mdon a tpust a brit hadsereg vgl mgsem rendszerestette. Ebbl kifolylag az Alvis gyrban 1938-ban kszlt el az utols AC II.
A 39M s 40M Csaba pnclgpkocsi:
Mieltt a Csaba prototpusa megplt volna a HM sok klfldi partnernl rdekldtt megfelel pnclkocsik irnt de ezek sorra ktba estek. Fleg a magas vtelr s a bizonytalan szllts s alkatrsz utnptls volt a legfbb gond.1938-ban a csepeli WM beterjeszti a HM-nek az AC II.-n alapul sajt gyrts pnclkocsijt. A Magyarorszgon maradt AC II alvz korszer konstrukci volt s mivel nem teheraut alvzbl lett talaktva ezrt a HM kapva-kapott a lehetsgen hogy a magyar hadseregnek is legyen egy korszer feldert pnclkocsija. A Haditechnikai Intzet irnytsval a WM gyr konstruktrei szerkesztettek egy felptmnyt majd r egy tornyot ami a magyar pnclkocsi prototpusa lett. Ennek a rendszma P-19 volt.
rdemes szt ejteni egy msik tervrl is ami egy tzrsgi vontatjrm kifejlesztsre irnyult. Ennl a jrmnl a csak az AC II. testt hasznltk s a srvdk sem kerltek fel. Sajnos tl sok inf nem maradt fent de az tudhat s fnykppel dokumentlva van hogy a prbkat is lefuttattk vele de azok nem voltak tl sikeresek ezrt ezt a munkt lelltottk. Egy sszkerk hajts vontat volt a cl de hogy hol siklott ki a tender azt nem tudni. A vontatnak pedig a Borbla nevet szntk.
1938 nyarn a VKF (vezrkari fnksg) tmogatja a mdostott AC II. terveket s egyttal megbzst is ad a prototpus elksztsre. A prototpus megptsvel mg 1938 vgre vgeztek s azonnal elkezdtk a prbateszteket. A prototpus torony nlkl kszlt de a torony tmegt s elhelyezkedst vaslemezekkel helyettestettk. gy vizsgltk a futmvet a motort az ertviteli rendszert s kocsi testet. A tesztekkel 1939 elejre vgeztek s mivel azok sikeresek voltak nem volt semmi akadlya hogy 39M Csaba nven rendszerestsk. Ezek utn megrendeltk a WM gyrtl az els szria v vgig trtn legyrtst. Egy prototpus plt sszesen a rendszmt P-19-rl ksbb A-012-re vltoztattk. Ekkor mr a bot s keretantennt is feltettk. A prototpus s a szria 39M Csaba kztti eltrs csak a pncltesten fedezhet fel s 64.000 pengbe kerlt belle 1 legyrtott darab.(sszehasonltskpp egy egyetemi tanr 1 havi fizetse a 30-as vek kzepn kb. 1000 peng volt) A trzs kialaktsa s vonalvezetse a vltoztatsok rvn sikeresebb s korszerbb lett mint ami Angliba kiment. A fgglegesen befel dnttt oldalfalak valamint az orr-rsz s a farrsz dlsszge miatt elnys volt a kialaktsa a knny gyalogsgi fegyverek ellen.
A torony szintn ferde sk lapokbl lett kialaktva a htuljn egy ktszrny bv nylssal. Mind a pncltest mind a torony lapjait szegecselssel s ahol kellett csavarozssal rgztettk egymshoz. Hegesztsi varratot a felptmny nem tartalmaz.Ehhez a nylshoz egy golyszrt lehetett rgzteni amivel nem csak lgvdelmi feladatokat lehetett elltni de arra is alkalmas volt hogy a csata forgatagban a pnclkocsi hta mg kerlt ellensget is tz al lehetett venni vele. A futm merevtengelyes kialakts a lengscsillaptst pedig egy 9 tag laprug kteg biztostotta. A kormnym mechanikus kivitel teht semmilyen kormnyzst segt berendezs (szervo) nem llt a vezet rendelkezsre.
A 40M Csaba viszont rendelkezett egy elektro pneumatikus szervval ami megknnytette a vezetk dolgt. Mivel a Csaba ssz-kerkmeghajts volt ezrt terepen nehezen lehetett vezetni nagy erkifejts kellett a kormnyzshoz. Minden Csaba 2 vezetllssal rendelkezett. Volt egy a mentirnnyal megegyez amit alapbl is hasznltak s volt egy a motor mgtt is de az a mretei s a motor miatt szks volt. A pncltest a hiedelmekkel ellenttben NEM mindenhol 9 mm vastag ahogy arra sok forrs hivatkozik. Valjban a pncltest szembl 13 mm vastag oldalt 9 mm fell 7 mm vastag volt. A pnclzat anyagt tekintve vas s tvztt acl ami (tvzs clja az anyag tulajdonsgainak pozitv irnyba trtn megvltoztatsa. Ha krmmal s vandiummal tvzik a vasat akkor az szvsabb s kopsllbb lesz) szrinknt vltozott. A torony szintn ilyen vastagsgi adatokkal rendelkezik. Minden Csaba rendelkezett rdival aminek antennja botantenna volt teleszkpos kivitelben. A rdi R-4 tpus volt. A rdi kezelst a hts vezetllsban lv szemly ltta el. Vagy ha ppen vezette a pnclkocsit akkor a msik vezet vette t a rdisi tevkenysgeket. gy nem kellett plusz egy ft alkalmazni.
A meghajtsrl egy 3560 cm3-es Ford vzhtses 8 hengeres 4 tem benzin motor gondoskodott. A motor teljestmnye 90 Le volt. A WM-nek volt egy 100 Le-s 8 hengeres sajt fejleszts motorja de mivel a honvdsg nagy szmban hasznlta a klni Ford motort ezrt ennek a beptse mellett dnttt. A vlt kzi kapcsols s 5 elre s 5 htra fokozattal rendelkezett. A fegyverzet a hadrendbe lltskor nem volt rosszabb mint ms orszgok hasonl jrmveinl. A f lfegyver egy 36M tpus 20 mm-es nehzpuska volt 200 lszerrel ami a toronyba kapott helyet. A nehzpuskt a Danuvia gyrtotta licence alapjn. Msodlagos fegyverknt a nehzpuskval prhuzamosan egy 8 mm-es 34/37M Gebauer gppuska lett beptve 3000 lszerrel. Tovbb a mr fent is emltett mdon hasznlhat 31M golyszr is a fegyverzet rsze volt.
A legyrtott Csabk darabszma s tpusa a kvetkezk voltak: 1939-ben az els rendels 61 darab mind „csats” kialakts volt. 1940-ben a msodik rendels sorn jabb 32 darab kszlt. De ebbl 20 darab csats s 12 darab rdis kialakts volt. Mg 1940-ben a BM (Belgyminisztrium) megrendelt 2 darabot a csats vltozatbl ami a rendrsghez kerlt. A harmadik nagy rendels 1941-ben trtnt amikor 70 darabot rendeltek belle. Ebbl 28 csats s 42 rdis vltozat volt. A rendszmok sorrendben a kvetkezk voltak: Pc 101-109 (kikpzs cljra s vasfelptmnnyel); Pc 110-181 (harcol alakulatokhoz s pnclfelptmnnyel); RR-511 s RR 512 (rendrsgnek vasfelptmnnyel); Pc 182-192 (pnclfelptmnnyel); Pc 193-198 (nincs adat); Pc 400-417 (rdis vltozat); A tbbi rendszmrl nincs megbzhat informci. Hogy valjban hny elkszlt Csaba kerlt ki a csapatokhoz az nem teljesen vilgos mert rszben szndkosan megsemmistettk az adatokat a Kdr korszak alatt s rszben egy levltrban keletkezett tzeset miatt. A csats vltozat azt jelenti hogy abba megmaradt a ffegyverzet.
A harcok sorn szerzett tapasztalatok arra ksztettk a hadvezetst hogy rendszerestsenek egy olyan nagy teljestmny rdival felszerelt vltozatot amivel nem okoz gondot az akr 80-100 km-re lv Csaba pnclkocsikkal trtn kommunikci s parancstovbbts. Ez lett a 40M Csaba parancsnoki pnclkocsi. Ezt a munkt is a WM szakembereire bztk. Az j vltozat aminek a parancsnoki funkcikat kellett elltnia nem trhetett el jelentsen a csatr kialaktsaktl. Ezrt a pncltest a futm s a motor vltozatlan maradt. Az egyik vltozs hogy a kormnym itt mr szervo rsegtst kapott ami jelentsen megknnytette a kormnyzst. Mivel a torony mrete nem tette lehetv a tovbbi 2 darab rdi beptst ezrt a 20 mm-es nehzpuska lszertart rekesznek helyre tettk be. Ezltal eltvoltsra kerlt a 20 mm-es nehzpuska is. Az R-4-es rdi mell gy mr befrt a 2 darab R-4a tpus rdikszlk is. Viszont hogy ne maradjon teljesen vdtelen az j jrm ezrt a 8 mm-es 34/37M tpus Gebauer gppuskt megtartottk az eredeti helyn. A jobb rdisszekttets vgett nem botantennt hanem a torony felett tallhat rcsszer antennt kapott. Ezt a rcsantennt 4 darab teleszkp segtsgvel lehetett fel illetve leengedni. Hasznlatkor kellett felengedni de amikor nem volt r szksg a teleszkpok segtsgvel leengedtk a toronytet skjig. Ha a jrm mozgott akkor az antenna mindig leengedett llapotban volt. Tovbbi vltozs hogy a torony htuljn lv ktszrny bv nyls megsznt s helyette egy kisebb lefel nyl bv nyls kerlt kialaktsra. A lszer javadalmazs a Gebauer gppusknl a korbbi 3000 lszerrl 4000-re vltozott.
A harctri alkalmazsrl tl sok informci nincsen. Az 1940-es erdlyi bevonulsban mr rszt vettek a Csaba pnclkocsik. Az 1941-es dlvidki hadjratban is rszt vett s a feldert zszlaljakban teljesedett ki a tevkenysgk. A konkrt harctevkenysgrl s a vesztesgekrl nincs megbzhat adat. Annyi tudhat hogy az 1. s 2. gpkocsiz dandr keretben harcolt. Az 1941 nyarn a keleti front harcaiban elszr 48 darab vett rszt majd tovbbi 9 darabot kldtek ki mint vesztesgptlst. gy sszesen 57 darab kerlt ki a gyorshadtest csapataihoz. Azon bell megtallhatak voltak a 1. s 2. gpkocsiz dandr s a lovasdandr llomnyban. 1941. augusztusi harcok vgre 20 darabnl is kevesebb Csaba maradt a csapatoknl. Tovbbi 16 darab javthat llapotban volt. 1941 oktberben a Csabk szma megint 50 darab fl emelkedett pontosan 54 darab volt bevethet llapotban.
Az szi s a tl eleji harcok sorn a Csabk szma megint elkezdett cskken tendencit mutatni s 1941 vgre megint 20 darab al pontosan 18 mkd Csaba maradt. Ezt a 18 darabot 1942 prilisban megrklte a kivonul 2 .Magyar Hadsereg. A harcok sorn elszenvedett vesztesgek ptlsra elszr 14 darab majd tovbbi 38 darab kerlt ki a csapatokhoz. A jelentsek szerint 1943 legelejn a hadrafoghat Csabk szm megint 50 darab fl emelkedett de pontos szmuk nem ismeretes. Az 1943 janur 12.-n indult szovjet hadmveletekben az sszes Csaba megsemmislt. Az 1944-es hadrendi tblzat 70 darab Csabval szmolt de 1944 nyarra csak 48 darabbal rendelkezett a Magyar Kirlyi Honvdsg. Tbb informcit nem talltam a pontos darabszmokrl s a harctri alkalmazsrl. Az viszont tudhat hogy az eredeti AC II prototpust ami 1940-ig a WM gyr udvarn volt majd a honvdsghez kerlt 1943-ban sztbontottk. Sajnos egyetlenegy 39M vagy 40M Csaba sem maradt fent.